Když srdce prahne po vlastní autodílně

Ani zdaleka nezáleží, zda patříte mezi nadšence, kteří se opravě automobilů věnují jen ve volných chvílích nebo zapálené profesionály. Mít vlastní autoservis je snem každého zapáleného milovníka jednostopých i dvoustopých motorových vozidel, který na nich neustále něco vylepšuje, opravuje a předělává. Vlastní autodílna je však do jisté míry ovlivněna zákonem a je proto zapotřebí splnit veškeré podmínky, aby byla živnost povolena. Jak by měla autodílna vypadat a jaké vybavení si do nové autodílny pořídit, aby vás práce naplňovala, a o zákazníky jste neměli nouzi?

 

Domácí autodílna z pohledu zákona

malý autoservis

Jak už bylo řečeno, domácí autodílna podléhá zákonu, stejně jako kterákoliv jiná živnost. Ať už se chcete opravě automobilů naplno věnovat nebo si čas od času servisem automobilů něco málo přivydělat, bude zapotřebí splnit zákonné podmínky. Ty se samozřejmě netýkají pouze samotného provozovatele autoservisu, ale i prostor, ve kterých bude autoservis sídlit.

 

Oprava automobilů může být provozována jen v budově nebo její částí, která byla za tímto účelem zkolaudována dle platného stavebního zákona. Musí tedy splňovat veškeré hygienické, technické a bezpečnostní normy. Prostory by měly být v dostatečné vzdálenosti od obytných a kancelářských budov, případné spory kvůli nadměrnému hluku a zápachu je to poslední, co chcete v začátcích podnikání řešit. Nezapomínejte ani na dostatek parkovacích míst v blízkosti objektu.

frézování

Vybavení samotné autodílny už servis nijak blíže nespecifikuje, je tedy na uvážení provozovatele autodílny. Základní vybavení asi není zapotřebí nijak složitě představovat, neboť je každému zkušenému automechanikovi dost dobře známo. Co ale třeba technická fréza, olejové hospodářství nebo plnička kapalin? Nepochybně šikovné vybavení, bez kterého se jen stěží dokáže obejít!