Aby to domu „slušelo“


Řekněme si na rovinu, že ani dnes není situace nejednou ideální. Ale na rozdíl od dob minulých, kdy „nebyli lidi“ a rovněž shánění materiálu bylo nejednou ještě strastiplnější záležitostí, než počínání slepičky z Pohádky o kohoutkovi a slepičce, je dnes přece jenom lépe.

I dnes máme sice na nejednom místě domy více než zanedbané, s oprýskanými dřevěnými okny, prorezivělými okapy a opadanou drolící se omítkou, ovšem příčiny, proč tomu tak je, jsou už docela jiné. A na rozdíl od minulosti řešitelné.
strukturální omítky

Prostě proto, že dnes už je hračkou sehnat potřebný materiál, řemeslníci jsou k sehnání rovněž, pokud se do toho nechce člověku samotnému. Jen ty peníze a občas i chuť dát se do toho scházejí.

Což je škoda; protože abychom měli ostudně vypadající domy v dobách, kdy to není nezbytné, kdy se to dá hravě změnit, to není logické. Ale je to realita.

A přitom je tolik příležitostí a způsobů, !

Váš dům může mít klidně už brzy nový háv. Je tolik „módy“, již mu můžete dopřát!


a) dřevěnou fasádu


b) obkladové cihly


c) umělý či přírodní kámen


d) minerální či silikonovou dekorativní omítku


e) plechové obložení

To všechno může vašemu domu slušet, to vše mu můžete pořídit. Stačí si jen udělat představu o tom, jak to či ono bude na vaší nemovitosti vypadat, případně se podívat po okolí, jak to vypadá na budovách již takto „oděných“, promyslet si, jak ta která možnost zapadne do rázu jejího okolí. A případně se zamyslet i nad tím, jak to bude funkční, co to bude vyžadovat za péči do budoucna, případně jaké má ten který materiál vlastnosti, co se jinak panujících podmínek v daném místě týká.

A konec konců je logické hned v zárodku pouvažovat i nad tím, zda na to máte peníze nebo zda existuje způsob, jak si lze tyto v dostatečném množství pořídit. Protože heslo „bez peněz do hospody nelez“ neplatí jenom pro hospodu, ale i pro prodejce stavebnin a řemeslníky.
bílá zeď

A pokud ty peníze máte, lhostejno zda třeba z vlastního slamníku, stavebního spoření nebo půjčky, je třeba vybrat ještě důvěryhodnou stavební firmu nebo zedníka, protože filmově známý „pan Lorenc“ by určitě nebyl ideálním řešením, případně si obstarat lešení a další propriety, abyste si to mohli udělat sami, dokážete-li to.

A myslet je třeba i na počasí. Protože větru a dešti neporučíme a je tak rozhodně lepší se jim při takových pracích raději vyhnout.

Aby nám to šlo jako po másle a my měli nakonec dům jako ze škatulky. A ne nějakou rozpadlou oprýskanou škatuli.


© 2024 Cestray - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress