Stravenky

Dokonce už i firmy, které stravenky vyrábějí a produkují, nenápadně naznačují, že by bylo vhodné, aby byly stravenky přijímány pouze v restauracích, jídelnách, menzách, kantýnách a rychlých občerstveních a jiných pohostinských zařízeních, a nikoli jako platidlo v obchodech.

Stravenkový systém by se měl zrušit!
Ještě před pár lety se tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek pokoušel stravenkový systém zrušit. Proč? Protože zatímco firmy si stravenky odepisují z daní a připravují tak stát o miliony, zaměstnanci si za ně pořizovali nákupy v supermarketech, které nemělo s jídlem nic společného, jako například drogerii, psí nebo kočičí granule, toaletní potřeby, noviny nebo časopisy a také drobné papírenské nebo dárkové zboží. Ačkoli proti této kauze Kalousek mohutně bojoval dlouhé měsíce, nakonec nebyl schopen se stravenkami ani daňovým zvýhodněním vůbec nic udělat.

Jaký mají stravenky přínos?
Dlouhodobě se však diskutuje mezi ministerstvem financí i podniky, které mají výrobu či distribuci stravenek na starosti, o tom, jaký že má stravenkový systém vlastně smysl. K čemu skutečně slouží, co si za ně lidé doopravdy kupují a jestli ve většině případů doopravdy slouží k tomu, aby si zaměstnanci v polední pauze zašli do restaurace či jiného stravovacího zařízení na oběd. Pakliže totiž se jedná jenom o alternativní platidlo, kterým se, dá se říct, navyšuje zaměstnanecký plat, nejspíš nemají stravenky žádný přínos.

A jak se k tomuto problému staví samotné stravenkové firmy?
Většina z nich navrhuje, aby se toto platidlo omezilo jenom na restaurace či podniky, které prodávají hotová teplá jídla.

Jaký byl původní význam stravenkového systému?
Původně mělo jít o podporu jídelního režimu zaměstnanců, aby si každý den v obědové pauze zašli na oběd. Pokud není v dosahu restaurace či jiné pohostinné zařízení, či pokud nemá firma nebo podnik vlastní jídelnu, musí být zaměstnancům umožněno, aby v polední pauze mohli jít na oběd. Hlavním cílem tohoto projektu bylo motivovat zaměstnance ke koupi hlavního jídla.

Jak je stravenka ošetřena v zákoně?
Podle právního řádu je stravenka určena k zajištění hlavního jídla – avšak není nikde uvedeno, co přesně znamená hlavní jídlo.

© 2024 Cestray - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress