Kdy je ta nejvhodnější doba pořídit dítěti mazlíčka

Jak jde o chlupatého kamaráda, dokáží být děti neodbytné. „Tatínku, maminko…“ Ať už je přáním pejsek nebo křeček, berte na vědomí, že se jedná o živého tvora, který potřebuje pravidelnou péči, není to hračka na baterky, kterou vypnete a zapnete, když se vám to hodí. Takže nákup zvířátka je určitě dobré zvážit. Musíte také jako rodiče počítat s tím, že pokud vaše dítko mazlíček omrzí, je na vás, abyste převzali o něj péči a zodpovědnost.

kočka

křeček na dlani
Na druhou stanu je ale vědecky prokázáno, že zvířátko má na vývoj dítěte pozitivní vliv, zejména na psychiku. Často také děti vyrůstající se psem nebo kočkou, trpí mnohem méně alergiemi než jejich vrstevníci bez zvířete. Takže pokud stále váháte, zda dítěti zvířátko pořídit, či ne, tak za nás určitě ano. Dítě se péčí o mazlíčka učí novým dovednostem i zodpovědnosti.

A kdy je tedy ten pravý čas?
Vhodná doba je podstatě kdykoli. Pokud jste dítěti ochotni pomáhat, tak už jako 3leté se může zapojovat do dění v péči o zvířátko. Nejideálnější je ale věk školní, to už jsou děti rozumnější a spolu s vaší kontrolou se o menšího mazlíčka jako je třeba křeček, králík…, dokáži z velké části postarat sami. Starší děti pak zvládnou i pejska, ale pokud dítě nemá alespoň 12 let, tak i vy se butete muset na každodenní péči o něj podílet.

křeček

A jaké zvířátko?
Záleží na tom, co chtete mít doma. Hodně rodičů uspokojí škemrající ratolesti křečkem nebo želvou, jsou to poměrně nenáročná stvoření, ale účel svůj splní. Dítě se má o co starat a alespoň se ověří, zda jeho zájem je trvalý a nikoli jen krátkodobý. Kočka je rovněž ideálním mazlíčkem, je sice trošku svá, a když se mazlit nechce, tak prostě nebude. Na druhou stranu s ní ale není tolik práce jako s pejskem. Ten už vyžaduje o mnoho víc vašeho času a energie, ale pokud jste ochotni dítěti pomáhat a zvolíte i vhodnou rasu. Pak k nerozlučitelnému přátelství mezi ním a pejskem nic nebrání.

© 2024 Cestray - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress