Miminko zase pláče? Poradíme vám, jak ho utišit.

5 kroků, jak mrňouska uklidnit:


1.        Zavinování
Když jsou miminka zavinutá, připadají si, jako by opět byly u maminky v bříšku. Proto je tento krok základním kamenem celého postupu. Tento krok sice přímo nespustí utišující reflex, ale miminko přestane házet rukama a nohama a bude se tak lépe soustředit. Miminko pevně zaviňte buď do zavinovačky, nebo do tenké větší pleny. Nenechte se odradit, pokud se miminko po zavinutí rozpláče ještě víc.
pláč miminka


2.        Pohodlná poloha

Nejlepší poloha je na boku nebo na bříšku, ale vzhledem k možnosti ublinknutí je lepší miminko položit na bok. Pokud byste ho položili na záda, mohlo by to v něm vyvolat pocit volného pádu. Tato poloha je vhodná pro miminka, která jsou v klidu a spokojená.


3.        Tišící zvuk

Ostrý syčivý zvuk šššš je pro miminkovská ouška uklidňující, neboť jim připomíná syčivý zvuk proudění krve, který slýchávaly v děloze. Čím hlasitěji miminko pláče, tím hlasitější musí být tento zvuk, aby vás začalo vnímat.

plačící dítě
4.        Houpání

Harvey Karp přirovnává novorozence k námořníkům, kteří se najednou po 9 měsících dostali na pevninu. Tento náhlý klid je znervózňuje. Houpání by mělo být nejprve energické, aby miminko přestalo plakat, a později má přejít do jemnějšího pohupování.


5.        Sání

Pokud se miminko díky předchozím krokům začalo uklidňovat, je připraveno na poslední krok. Přivede ho do hlubokého pocitu uvolnění. Sání spouští utišující reflex, neboť působí na jeho nervovou soustavu a, vyplavují se díky němu přirozené chemické látky, které navozují během několika minut pocit uvolnění a miminko se tak uklidní. Někteří rodiče dávají miminku dudlík, jiné maminky zase preferují přiložení k prsu.Ve zkratce řečeno, první dva kroky proces zahajují, protože zabraňují prudkým pohybům a vypínají tzv. lekací Moroův reflex a přimějí miminko soustředit se na to, co děláte. Třetí a čtvrtý krok spouští utišující reflex a uklidňují nervovou soustava. Poslední krok udrží tišící reflex a navodí pocit uvolnění.


© 2024 Cestray - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress