Nejúspěšnější inscenace Národního divadla

Chodíte rádi do divadla? Zajímalo Vás někdy, jaká je sledovanost nejúspěšnějších inscenací? Máte tušení, která inscenace v Národním divadle byla nejdéle reprízovaná? Znalci divadla pravděpodobně vědí, ostatní velmi pravděpodobně nebudou mít tušení. Nevadí, my Vám to prozradíme.
Nejdéle hranou inscenací byla komedie Goldoniho Sluha dvou pánů s Miroslavem Donutilem v titulní roli vypočítavého, přihlouplého a hladového sluhy Truffaldina.
Divadelní hra se hrála neuvěřitelných 22 let. Derniéra byla zároveň oslavou 600. reprízy.
maska na oči 

Situační komedie jsou populární

Situační komedie z osmnáctého století pojednává o Beatrici, která přijíždí do Benátek převlečená za svého bratra. Hledá tam svého milence Florinda. Ubytuje se v hostinci a najímá si sluhu Truffaldino. Ovšem ten slouží také Florindovi, který žije v hostinci hned naproti. Truffaldino slouží dvěma pánům, což přináší celou řadu úsměvných situací, když zmatený sluha poplete, co může. Nakonec Beatrice odhaluje svou totožnost a setkává se s milovaným Florindem. Sluha také přiznává, že sloužil dvěma pánům. Příběh vlastně není nijak hluboký, vše stojí na situačním humoru, který herci dokázali mistrně zvládnout, a zásluhu na tom neměl jen Miroslav Donutil.
Hru v průběhu 22 let vidělo více než půl milionu diváků. Tím překonala hra do té doby nejvíce hranou hru Istvána Örkényho Kočičí hru, v níž hrála Dana Medřická a která měla 403 repríz.
opona divadla
Nicméně největším rekordmanem v českém kulturním světě je Laterna Magika a Kouzelný cirkus, který má zhrubašest a půl tisíce repríz.
Ovšem ani to není žádný velký rekord ve srovnání se světovými rekordy. Ve světě se drží jako nejdéle hraná činohra Past na Myši od Agathy Christie. Uvádí se nepřetržitě v St. Martin Theatre v Londýně od roku 1952 a počet repríz je přes dvacet šest tisíc. A to už je tedy slušný výsledek.

© 2024 Cestray - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress