Alopecie a jak s ní zatočit

Co je alopecie?

Alopecie je neinfekční onemocnění, které má za následek částečnou nebo úplnou ztrátu vlasů. Alopecie obecně nerozlišuje mezi ženami a muži a může se objevit v každém věku. O alopecii hovoříme, pokud dochází k dennímu výpadku nad cca 150 vlasů.

Alopecie se dělí do několika typů, z nichž každý má svá vlastní specifika vlasové ztráty.

  • Androgenní alopecie – známá také jako ‘‘mužské plešatění‘‘ se objevuje ve větší míře u mužů. Může se však vyskytovat také u žen, většinou v období menopauzy. Tento typ je způsoben zvýšenou hladinou hormonu DHT (dihydrotestosteron), na nějž jsou citlivé vlasové folikuly zejména v oblasti temene hlavy. Tyto vlasové váčky působením DHT postupně zanikají a dochází k ústupu vlasové linie. Rychlost procesu ztráty vlasů je individuální, ale většinou se rozvíjí v období několika let.
  • Alopecia areata – Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá vlastní tkáň. Dochází k výpadku vlasů ve shlucích a může vést k úplné ztrátě vlasového porostu. Alopecia areata je ireverzibilní, tudíž jí lze zvrátit.
  • Difúzní alopecie – Je charakteristická rovnoměrným vlasovým úbytkem po celé kštici a dochází ke ztrátě původního objemu vlasového porostu.
  • Jizvící alopecie – Jde o poměrně vzácnou formu alopecie, která je diagnostikována asi u 3% pacientů, kteří řeší problém výpadku vlasů. Pro tento typ je charakteristické, že se na kůži hlavy po výpadku tvoří jizvy, které brání následnému růstu vlasů. Doposud nebyly příčiny onemocnění přesně odhaleny.
  • Trakční alopecie – K rozvoji tohoto typu onemocnění dochází vlivem mechanického poškození. Na vině bývají například těsné copy, kterými často a dlouhodobě některé ženy (nebo i muži) stahují své vlasy.
  • Anagenní effluvium – Výpadek vlasů způsobený užíváním některých léků, příčinou může být také chemoterapie. Tento stav je zvratný a vlasy mohou opět narůst, je-li vyřešena příčina jejich výpadku.

alop 1

Kde vyhledat pomoc?

Pokud vás trápí zvýšené vypadávání vlasů, rozhodně byste neměli tento problém odkládat. Vaše kroky by měly směřovat k trichologovi. Tricholog je odborník, který je specializován přímo na onemocnění a problémy týkající se vlasů. Součástí trichologického vyšetření je konzultace, kdy tricholog pečlivě odebere anamnézu, nemělo by chybět také speciální vyšetření kamerou přímo ve vlasové části hlavy. Pokud je třeba, provede se také vyšetření krve, protože vlasům škodí také deficit některých důležitých minerálů a vitamínů. Novinkou je také trichotest, který by měl odhalit příčiny alopecie a pomoci k efektivnímu naplánování léčby. Nemáte-li možnost objednat se na trichologii, pomoci může samozřejmě také dermatolog.

Androgenní alopecie 

Léčba

Léčba je velmi různorodá a závisí na typu alopecie. Obecně by měly být odstraněny možné příčiny onemocnění, doplněny chybějící látky nebo podpora formou léčivých a kosmetických přípravků. V případě androgenní alopecie se jedná zejména o vlasové produkty, kterým nesmí chybět tzv. DHT blokátory (ketokonazol, minoxidil, kofein, saw palmetto, aj.). Na trhu jsou tyto přípravky zpravidla volně prodejné a záleží pak na každém odborníkovi, se kterými z produktových řad je zvyklý pracovat. Mezi léčiva blokující DHT patří také perorálně podávané léky, které však bývají již vázány na lékařský předpis a mívají nežádoucí účinky (Finasterid). Konzervativní léčba alopecie však bývá vždy zdlouhavý proces. Razantnějším řešením je pak transplantace vlasů. Ta je schopna navrátit vlasy tam, kde jsou již nenávratně pryč, ale často se jedná o velmi drahou záležitost, kdy výsledek může být nejistý a hrozí pooperační komplikace jako je zánět. Existuje také riziko, že tkáň nově transplantované vlasy nepříjme. Další novinkou v léčbě alopecie je vlasová mezoterapie, díky níž jsou potřebné látky jehličkami zaneseny přímo k vlasovým kořínkům, nevýhodou je akorát podobně jako u transplantace vlasů vyšší finanční náročnost a nutnost tento proces několikrát zopakovat, aby došlo ke kýženým výsledkům.

Jak můžeme vlasům pomoci sami?

Pro správný růst zdravých vlasů je důležité přijímat dostatečné množství bílkovin, železa a  vitamíny A,B,C,E. Důležité jsou také prvky jako zinek nebo selen. Dalším velmi důležitým faktorem, který naše vlasy potřebují je voda, protože k vlasům se voda dostává jako k posledním a pokud nedodržujeme dostatečný pitný režim, trápíme naše vlasy žízní. Skvělou podpůrnou pomůckou je kolagen, který je k prodeji v každé lékárně a jeho pravidelný příjem pomáhá podpořit správný růst nejen vlasů, ale také například nehtů a přispívá ke zdraví kloubů. V neposlední řadě je potřeba zmínit důležitost pravidelného a dostatečného spánku a eliminaci stresu, neboť ke zdravému tělu patří zdravý duch.

Related Posts

© 2024 Cestray - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress