Jak přesný je kalukátor mzdy?

Pokud nastoupíme do zaměstnání, všimneme si, že v pracovní smlouvě máme uvedenu pouze hrubou mzdu. Tu také najdeme v nejrůznějších inzerátech. To má samozřejmě svůj důvod.

Tím prvním je, že se částka tak zdá vyšší, a spíše na ni nalákáme potenciální zájemce. Avšak hlavní důvod je ten, že se koeficienty pro výpočet čisté mzdy poměrně často mění. A firmám by se nevyplatilo to pokaždé přepočítávat a vydávat nové pracovní smlouvy, případně předělávat inzeráty. Výhodnější je napsat zkrátka pouze hrubou mzdu.

penize12

Avšak zaměstnance zajímá právě ta čistá. Koneckonců, právě to je částka, kterou bude mít k dispozici. Je tedy jen pochopitelné, že bude chtít vědět, kolik peněz vlastně za svou práci dostane. Jak to ale zjistit?

Jednou z možností je, že si to člověk vypočítá sám. Na internetu k tomu najdeme poměrně dost jednoduchých návodů. Avšak každý není tak zdatný v matematice. Navíc, jak již bylo řečeno, hodnoty, se kterými se počítá, se relativně často mění. Bylo by tedy vždy nutné vyhledat tu aktuální.

I proto se mnozí raději spolehnou na kalkulátor mzdy. Jedná se o aplikaci, kterou můžeme najít na mnoha internetových stránkách. V podstatě tam zadáte potřebné údaje, především tedy svou hrubou mzdu, ale například i faktory, které by mohly vést k srážkám ze mzdy. Kalkulátor vám následně vypočítá, kolik peněz skutečně dostanete.

penize11

Tento postup má nesporné výhody. Především není třeba umět matematiku, ale zároveň se nemusíte pídit po nejnovějších odvodech sociálního a zdravotního pojištění, či výši daně ze mzdy. Kalkulátory jsou totiž automaticky aktualizovány, kdykoliv nastane v tomto ohledu nějaká změna.

Zbývá poslední otázka, tedy zda je možné vypočítaným číslům věřit. Skutečně odpovídají tomu, kolik peněz pak opravdu dostaneme?

V naprosté většině případů ano. Program je totiž poměrně jednoduchý, a je snadné jej naprogramovat. Navíc počítá jen s několika proměnnými. Pokud tedy správně zadáte veškeré údaje, měla by vám vyjít poměrně přesná částka. A s tou již můžete počítat.

Related Posts

© 2024 Cestray - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress