Ano je to samozřejmě možné. Může se vaše zaměstnání změnit tak, že byste už již nebyli potřební? Jak byste se asi v této chvíli cítili? Určitě ne dobře. Úplně si to asi nedokážete představit. Ocitli byste se bez zaměstnání bez veškerých prostředků. A důvod k vašemu odchodu by byl jaký? No to je velmi jednoduché. Vaše firma, sídlo nebo zaměstnavatel by jednoduše přešel na automatizovanou výrobu. To znamená, že na vaši pozici by prostě jednoduše obsadily automatické stroje. Samozřejmě nemusí být výroba plně automatizovaná. Mohou se třeba jenom provoz omezit a nahradit jenom část.
Ale určitě to není scénář jen science fiction filmů z budoucnosti. To určitě ne. Je to problém, který se řeší i teď aktuálně. Do automatizace výroby je zahrnuto: programování, robotika, řídící systémy a další. Je to mnohdy z důvodu vysoké konkurenční rivalitě. A bohužel, kdo nevyužívá automatizaci v dnešní době nemůže vyrábět ve velkém. Je to přirozený vývoj trhu. Bohužel chybí dostatek kvalifikovaných lidí ochotných pracovat. A také stroje, ač se to nezdá jsou ve výsledku levnější a nedělají jen tak ledabyle chyby. To už musí nastat opravdu veliký problém. Pokud například dáte přednost zautomatizované výrobě hned to poznáte na produktivitě.
Nastane úžasné zrychlení, materiál se bude zužitkovat téměř beze zbytku. To samé platí i pro výrobu vadných projektů. Termíny dodávek začnete zase plnit. Všechny stroje na automatizované lince výroby jsou navzájem propojeny centrálním řídícím systémem. Součástí této výroby jsou také kontrolní zařízení. Ale co když se na systému objeví chyba? Co když centrální řídící systém zkratuje? To je zase odvrácená tvář automatizace. Člověk vám nebude dělat vše automaticky. Podívá se na to vlastníma očima, a navíc dokáže myslet takzvaně mimo program. Takže co je lepší? Plně automatizovaná výroba anebo člověk? Každá z těchto variant má svoje klady, ale i zápory. Záleží na každém zaměstnavateli ojediněle čemu dává přednost.