Navrhujeme zahradu

Nejste spokojeni se svou zahradou? Vnímáte ji dosud, jako plochu trávy s pár keři a dětskou houpačkou, kterou více než využívání ji musíte jen udržovat? Chtěli byste mít ze zahrady odpočinkové místo, kde si v záři sluníčka u láhve vychlazeného vínka otevřete knížku a budete jen tak lebedit? Proč si toto přání nesplnit? Není to tak složité. Začněte s tím, že odněkud vylovte dispozice zahrady. Měli byste mít plány pozemku, na kterém je umístění domu a přesné ohraničení. Budou tam i uvedené rozměry. Pokud plány nemáte, nezbude vám nic jiného, než si zahradu znova zakreslit. Prostě změřte délku i šířku pozemku a také zaměřte dům, či jiné pevné stavby, které se na zahradě nachází. Mám na mysli například studnu, septik, nebo zahradní domek.

Nezapomeňte na vaše zvířátka

Vše pečlivě zakreslete do svého plánu. Pokud nejste perfektcionalista, stačí nákres provést rukou, bez pravítka. Důležité pro vás v tomto situačním plánku budou rozměry. Když máte plánek hotový, zamyslete se nad tím, co od zahrady očekáváte. Budete pěstovat zeleninu? Chcete mít zahradu plnou květin? Toužíte po vlastním ovoci? Nebo máte malé děti a ten kus pozemku jim prostě chcete obětovat? Většina zahrad bývá rozdělená podle funkcí. Je zde část oddychová, část užitková a také část, kde vytvoříte určité zázemí pro celou zahradu. Může sloužit k uskladnění nářadí, umístění kompostu, nebo místo pro přípravu dříví na zimu.

I užitková část může vypadat hezky

Poslední uvedená funkce zahrady by neměla být přímo na očích. Opak je vyžadován v prostoru, kde očekáváte, že si budou hrát děti. Na okrasnou část zahrady, by měl být výhled jak z místa vašeho odpočinku, tak ze strany odkud k domu přicházíte.

Když máte zhruba rozparcelovanou zahradu, začněte plánovat stavby. Pergola, nebo veranda by se vám určitě hodila. Pergolu můžete umístit, kdekoliv, kde uznáte za vhodné. Veranda musí navazovat na váš dům, ideálně v místech, kde máte z domu přímo zahradní vstup.

Když máte zaneseny do nákresu budoucí stavby, můžete se věnovat dalším částem.

Related Posts

© 2024 Cestray - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress