Jsou zimní měsíce a vy milujete zahradničení, to jak zasadíte něco nepatrného, jakoby bez života a najednou se po pár dnech objevuje rostlina, která se změní v nádhernou květinu nebo naopak v něco, co následně můžete zpracovat v potravinu? A teď koukáte na svoji zahrádku pod sněhem a přejete si zase, aby bylo hezky? Nebo ani svoji zahrádku nemáte? Zkuste následující tipy, které zahradu přenesou k vám domů i v zimě.
Jedlé klíčky a mladé rostlinky
Sázeli jste nebo sázíte doma osení na Velikonoce? Zkuste si zasázet rostlinky, jejich charakter je podobný, tedy rychle vyrostou, ale na rozdíl od osení se dají použít v kuchyni. Jako příklad lze uvést rukolu nebo řeřichu. Řeřicha je tak nenáročná, že drobné lístky vám vzejdou i jen na navlhčeném ubrousku. Co může být problematické, je udržení vhodné vlhkosti, ale v zemi řeřicha vyklíčí úplným začátečníkům, stejně tak různé druhy salátů, které můžete sklízet jako malé lístky. Pokud máte rádi klíčky, existují i klíčící misky, které se dají dnes už jednoduše zakoupit.
Brukvovité rostliny
V květináči na okně vám vzejdou brukvovité rostliny, ale je potřeba počítat s tím, že potřebují více prostoru než výše uvedená listová zelenina, takže potřebujeme větší květináče, ideálně truhlíky, do kterých se běžně dávají okrasné rostliny. Musíme si být vědomi, že nevyrostou do klasické velikosti.
Bonsaje
Pro skutečné milovníky stromů jsou zde pak menší typy stromků, máme bonsaje, které známe spíše jako okrasné, ale můžeme si vytvořit i bonsaj z plodících stromků. Nejprve se však informujte, kterým druhům vyhovuje pěstování v interiérech, což třeba vyhovuje citrusům, ale nikoliv jabloni nebo hrušce, které by vám díky vyšší teplotě z topení mohly opadat.
Ve své podstatě můžeme skoro vše ze své zahrady přenést do domácnosti, prodávají se i malé skleníky, ve kterých můžeme rostlinám vytvořit podobné prostředí jejich vhodnému, nebo aby lépe vyklíčily. Zkuste si alespoň jeden druh rostliny, neboť v zimě nemůže nic více chutnat než vlastní zelenina.