Nezbytnou součástí každého schodiště, balkónu či terasy se stalo zábradlí. Platí to zejména ve veřejných budovách. A není divu, koneckonců značně zvyšují bezpečnost procházejících lidí. Nehledě na to, že mohou sloužit i jako opora pro osoby s pohybovým postižením.
Vzhledem k jejich rozšíření je tedy jen pochopitelné, že jich existuje široká škále druhů a typů rozdílného vzhledu i z rozdílných materiálů. A zatímco dříve bylo zdaleka nejpoužívanější dřevo (bylo nejlevnější, snadno dostupné a lehko zpracovatelné), dnes se mnohem více používá kov. Ten je totiž podstatně trvanlivější.
V posledních letech se však do popředí dostává i skleněné zábradlí. Zde je třeba hned v úvodu říci, že navzdory svému názvu není celé ze skla. Ve skutečnosti se jedná o skleněné desky, připevněné na kovové, obvykle chromové, konstrukci. Najdeme je nejčastěji v nejrůznějších obchodních centrech, ale začínají se objevovat již i mimo ně.
I zde samozřejmě existuje mnoho variant. Sklo může být buď čiré, a tedy umožňovat naprosto volný výhled, nebo matné, kdy se naopak chrání soukromí. Stejně tak různá může být i barva. Je tedy vidět, že můžeme najít vždy tu pravou variantu.
Otázkou však je, zda jsou skutečně vhodné do běžných domů. Zde totiž obvykle není potřeba, aby měli lidé plný rozhled. Navíc je zde vyšší pravděpodobnost, že jej rozbijí vandalové. Proto není divu, že se zde investuje spíše do klasického kovového typu.
Pokud jde o rodinné domy, pak zde záleží na stylu, v jakém je dům postaven i v jakém je zařízen. V případě, že se jedná o ultramoderní budovu, pak zde skutečně může mít skleněné zábradlí své místo. Avšak v případě, že se jedná o klasický typ, pak se příliš nehodí. Mnohem lepší je v tom případě dřevo, či kombinace kovu se dřevem.
Nakonec však záleží jen na vás. Ať už se však rozhodnete jakkoliv, vždy se pečlivě rozmyslete, abyste nakonec nelitovali.