Rozdíly mezi klasickou a americkou hypotékou

Hypoteční úvěr na bydlení není asi potřeba nijak složitě představovat. Známe ho všichni a je produktem většiny bank. Americká hypotéka je možná tak trochu nešťastně pojmenovaná, neboť s hypotékou v pravém slova smyslu nemá nic moc společného. Tyto dva úvěrové produkty se lií ve dvou zásadních věcech: účelovosti a úrokové sazbě.

Hypoteční úvěr

Běžná hypotéka je dobře známý dlouhodobý úvěr vázaný na nemovitost. Jedná se o účelový úvěr, je tedy zapotřebí dokládat veškeré poklady při čerpání úvěru. Je také vždy zapotřebí ručit nemovitostí, ne nutně tou, na níž se úvěr bere. Vzhledem k menšímu riziku ze strany dlužníka, nabízí tento úvěr velmi výhodnou roční úrokovou sazbou kolem 1,5% s fixací na několik let. V současné době není možní na českém trhu naleznout výhodnější úvěrový produkt.

počítání peněz

Hypoteční úvěr na bydlení má samozřejmě i své stinné stránky. Za prvé je vázán nemovitostí, o kterou může dlužník v případě neschopnosti splácet, kdykoliv přijít. A druhá nevýhoda, se kterou se dlužník potýká, přichází už na samém počátku. Aby bankovní instituce mohly hypoteční úvěr na bydlení schválit je zapotřebí, aby měl žadatel naspořené vlastní peníze. U většiny bank je to v současnosti okolo 30% hodnoty nemovitosti, na kterou byl úvěr poskytnut. V praxi to znamená jediné, pokud si požádáte o úvěr 3 000 000 korun, alespoň 300 000 musíte mít našetřeno. Mnoho mladých párů tuto finanční hotovost nemá k dispozici a tak tento problém řeší menším spotřebitelským úvěrem.

podpis smlouvy

Americká hypotéka

Americké hypotéky nejsou běžným hypotečním úvěrem, nejde je zařadit ani mezi ty spotřebitelské, stojí tak mezi těmito dvěma skupinami. Jedná se o neúčelový úvěr, není tak zapotřebí dokládat výdaje spojené s čerpáním úvěru. Stejně tak není čerpání americké hypotéky podmíněno financováním nemovitosti. Je ale zapotřebí počítat s vyšší úrokovou sazbou, která se v současnosti pohybuje kolem 3%.

Related Posts

© 2024 Cestray - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress